wtorek, 10 maja 2011

Inne aspekty hobby figurkowego :)

Czasopisma (gazety)
Z czasopism, jakie kupuję i jakie znam to White Dwarf, który jest miesięcznikiem, Mantic Journal, który ukazuje się w nieregularnych odstępach czasu oraz bardzo rzadko przeze mnie kupowany Miniature Wargames. Są też gazety wydawane drogą elektroniczną w formacie PDF-ów. Najczęściej tego typu „gazety” wydają sami hobbyści i są one niekiedy darmowe a niekiedy trzeba uiszczać jakąś symboliczną opłatę. Zapomniałem dodać, że czasopisma są wydawane najczęściej w języku angielskim. W gazetach oprócz oczywiście reklam produktów możemy znaleźć niekiedy uaktualnione zasady do gry czy też zasady jakichś nowo wydanych jednostek. Trochę historii z danego systemu czy też opis rozegranych bitew. Można też znaleźć porady malarskie oraz modelarskie.
Książki
Książki bazujące na grach bitewnych możemy podzielić najprościej na tematykę Science Fiction i Fantasy. Opisują one przygody wydarzenia bitwy czy też historię świata, w którym umieszczone są przeniesione z kart papieru do bardziej materialnej formy postacie czy też całe rasy, czyli do tych figurek takich statycznych rzeźb niewielkich rozmiarów, którymi gracze później odgrywają bitwy. W formie książkowej wydane są także zasady gry (cała mechanika gry), które obowiązują wszystkich czy też najczęściej oddzielnie zasady danej rasy, które obowiązują tylko ją opisując jej historię jednostki umiejętności czy statystki danych jednostek czy oddziałów. Książki także są wydawane w języku angielskim, choć kilka pozycji jest przetłumaczone na język polski.
Filmy
Filmów bazujących na grach bitewnych jest niewiele, ale są. Nie są to najczęściej jakieś wielkie produkcje, ale fanów cieszą. Oczywiście filmów o tematyce SF czy Fantasy jest bardzo dużo, ale chodziło mi o filmy, które umieszczone są realiach właśnie świata związanego z grami bitewnymi. Na przykład najnowszą produkcja osadzona w świecie Wrhammera 40 000 jest film ULTRAMARINES.
Gry Komputerowe
Gry komputerowe chyba rozwijały się na równi z grami figurowymi. Pierwszą, jaka grałem była na Commodore C 64 czyli w dość zamierzchłych czasach komputerów 8-bitowych. Tytułu już nie pamiętam, ale przypominała późniejsze, Space Hulk-i oczywiście nie w oprawie 3D jak to jest teraz. Wiem, że były gry tego typu, na Amige 500. Zresztą sam Space Hulk wyszedł też na konsole ( Sege Saturn, 3DO, Playstation One) oraz oczywiście na PC. Bardzo znana pozycja na komputery PC jest na pewno Warhammer 40 000: Dawn of War, który doczekał się kilku części. Jest też osadzony w świecie fantasy Warchammer Online lub też Warhammer Mark of Chaos. Gier jak widać jest trochę i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo gatunków jest trochę od strategii czy RTS po RPG. Na konsole nowej generacji jak PS3 czy Xbox oraz przenośna konsolkę PSP także znajdziemy jakieś tytuły.
Gry Fabularne i planszowe.
Gry fabularne i planszowe. Na tym polu nie mogę się zbytnio popisać, bo niestety nie grałem, choć jedna z gier planszowych posiadam a jest to wydany niedawno i już niedostępny niestety Space Hulk. Trochę dziwne posunięcie producenta wydać ograniczony nakład.
Z gier fabularnych mogę, co najwyżej wymienić tytuły: Dark Heresy, Deathwatch, Rouge Troper, Warhammer Fantasy Roleplay i inne. Oczywiście wszystko w języku angielskim.
Tak, że jak widać każdy oprócz figurek znajdzie coś jeszcze dodatkowego związanego z tym hobby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz